Konopie znane były już w średniowieczu. Po raz pierwszy zastosowanie konopi siewnej opisał Carl Linnè w pierwszej połowie XVIII wieku. Roślina ta była wykorzystywana w celu poprawy trawienia, łagodziła także różnorakie bóle. Obecnie niewiele mówi się o leczniczych właściwościach tej rośliny, poważ często myli się ją z marihuaną – nielegalną w Polsce odmianą konopii indyjskich. Konopie siewną można wykorzystać na wiele sposobów. Sprawdza się ona między innymi w formie herbat, mąk, maści, olei. W terapiach naturalnych zastosować można praktycznie całą roślinę (kwiatostan, łodygę, nasiona).

Od jakiegoś czasu w Polsce można zajmować się legalną uprawą konopi, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Aby plantacja była prowadzona zgodnie z polskim prawem, należy wybierać odmiany, w których zawartość THC wynosi poniżej 0,3%. Konopia siewna Finola (Cannabis sativa Finola) zawiera mniej niż 0,2% THC, czyli doskonale nadaje się do uprawy w celach leczniczych. Wysiewu nasion dokonuje się pod koniec maja lub na początku czerwca. Jest to istotne ponieważ do wzrostu roślina potrzebuje wilgoci i ciepła (powyżej 15oC). Już 45 dnia od wysiewu można pozyskiwać kwiaty. Najlepiej zbierać je ręcznie i suszyć przez około 14 dni w suszarniach tradycyjnych, kwiatostanem do dołu. Kwiatostan rośliny szybko się regeneruje, dlatego w ciągu roku możliwe jest dokonanie kilkukrotnego zbioru. Warto zaznaczyć, że konopie najlepiej rosną w 4 roku uprawy. Roślina ta nie wymaga zabiegów rolniczych i oprysków, sama daje sobie radę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu niweluje się nakłady finansowe a zarazem zyskuje produkt w 100% naturalny.

Konopie bardzo dobrze reagują, gdy połączy się je z polskimi ziołami. Takie mieszanki można stosować w przypadku różnych dysfunkcji organizmu, są wykorzystywane szczególnie przy problemach neurologicznych. W odpowiednio skomponowanej mieszance konopie zatrzymują tylko swe najlepsze działanie, nie ma skutków ubocznych tzw. „oszołomienia”.

Sejmik każdego województwa co roku podejmuje uchwałę określającą ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy konopi oraz wyznacza lokalizację, na której owe uprawy można prowadzić. Aby rozpocząć działalność należy spełnić kilka warunków. W pierwszej kolejności trzeba złożyć wniosek o zezwolenie na prowadzenie uprawy „Wniosek o zezwolenie na uprawę konopi włóknistych”. Dokumenty te dostarcza się do najbliższego urzędu miasta. Zazwyczaj na decyzję czeka się nie dłużej niż miesiąc. Koszty jaki ponosi interesant to 30 złotych. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie należy pamiętać, że uprawa będzie podlegała ścisłej kontroli. Wszystkie szczegółowe informacje i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_302-zezwolenie-na-uprawe-konopi-wloknistych.

W tej chwili większość zapotrzebowania na lecznicze konopie jest realizowana przez zagranicznych importerów. Takie działanie nie wykorzystuje potencjału polskiego rolnictwa i nie daje szansy na rozwój. Konopie mogą stanowić doskonałą alternatywę dla rolników. Jak już wspomniano, ich uprawa nie wymaga bowiem dużych nakładów finansowych, a w perspektywie czasu może przynieść zadowalające zyski.

Tekst:
Łukasz Lubicki
Redakcja:
Lidia Wawerska
Katarzyna Wolska

Share This

Podziej się tym postem

Udostępnij ten post znajomym!